Założenie firmy na terenie Niemiec

Przynależność do Unii Europejskiej dała naszym rodakom możliwość zarobkowania poza granicami Polski zgodnie z dyrektywą o swobodnym przepływie osób i usług. Zaczęło się od poszukiwania legalnego zatrudnienia na umowę o pracę lecz później wiele osób zaczęło korzystać z możliwości założenia w krajach unijnych własnego biznesu na zasadach uproszczonych.

Gewerba najprostszym sposobem na firmę w Niemczech

działalność gospodarcza w niemczechChęć zaistnienia na niemieckim rynku stało się pokusą dla wielu naszych rodaków. Ma to przede wszystkim uzasadnienie ekonomiczne gdyż za świadczone usługi lub sprzedawane towary można tam uzyskać znacznie lepsze pieniądze niż w kraju. Poza tym stabilny niemiecki system gospodarczy i bliskie sąsiedztwo odgrywają dużą rolę przy podejmowaniu takiej decyzji. Prowadzona legalna działalność gospodarcza w Niemczech wymaga przed jej założeniem podjęcia pewnych formalnych kroków, z których pierwszym jest zapewnienie lokalu będącego siedzibą firmy. Warto postarać się również o zameldowania w tym kraju co umożliwi korzystanie z ulg podatkowych. Następny etap to wpis do rejestru podmiotów gospodarczych. Wymaga on wizyty z dowodem tożsamości w Gewerbeamt i złożenia wniosku. Wymaga to niewielkiej opłaty rzędu średnio 30 euro. Urzędnik Gewerbeamt po przyjęciu wniosku rozpoczyna natychmiastową procedurę powiadamiania innych urzędów. Są to urząd statystyczny, izba rzemieślnicza i urząd skarbowy. Jeżeli nasza firma nie wymaga uzyskania koncesji cały proces trwa bardzo krótko. Najważniejszy będzie następnie bardzo przemyślany kontakt z urzędem skarbowym, który będzie oczekiwał zadeklarowania na specjalnym w ciągu 30 dni osiąganych rocznych przychodów.

Na terenie Niemiec działa bardzo duża liczba polskojęzycznych firm doradczych mogących wziąć założenie firmy w fachowe ręce co zminimalizuje błędy jakie można popełnić w kontakcie z urzędem skarbowym lub izbą rzemieślniczą. Poza tym można skorzystać z darmowych seminariów i szkoleń o tematyce podatkowej przed założeniem Gewerby.

Założenie firmy na terenie Niemiec
Przewiń na górę