Zabytkowe okno w starym budynku w Rybniku

W naszym kraju jest bardzo wiele zabytkowych obiektów, które warto zobaczyć. Ja z rodziną wybrałam się na zwiedzanie takich obiektów. Zrobiliśmy sobie taką niewielką wycieczkę. Zwiedzaliśmy na samym początku miejsca zabytkowe w Rybniku. Sporo tam zwiedziliśmy. Można nieustannie podziwiać zabytkowe budynki. Ich gmachy robią wrażenie, a kunszt budownictwa zachwyca, zwłaszcza, że w dawnych czasach ludzie nie mieli takie sprzętu budowniczego, jak my teraz. 

Ogromne okna w starych budowlach 

okna rybnikNajwięcej chyba zabytkowych budynków jest w małych jak i dużych miastach. Ale najbardziej nie zmienione jak do tej pory budynki to kościoły. Wiadomo, że  budynki mieszkalne są zmienianie, odnawiane. A kościoły zostają w takim stanie jakim były kiedyś. Najbardziej zachwyciły nas dwa kościoły, które miały przepiękne duże okna rybnik, które nie dość, że były ogromne, to jeszcze miały niesamowite wzory. U nas obecnie okna rozdziela plastik, albo drewno. W dawnych czasach okna rozdzielał beton. I tak też jest w tych kościelnych oknach. W dodatku na samej górze można dostrzec zdobienia z tego betonu i to na oknach. Często na tego typu oknach są liczne i przepiękne witraże. Przedstawiają one wyjątkowe sytuacje. Mogą przedstawiać postacie świętych, albo jakieś ważne wydarzenia. Wysokość i wielkość tych okien, wraz z ich ozdobami sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać, jak kiedyś ludzie zdołali zrobić coś tak niebywałego. Obecnie wykonanie takich okien mogłoby zając dość sporo czasu, mając dostęp do wszystkich narzędzi i nowości technicznych, które miałyby ułatwić wykonanie zadania. A w tamtych czasach zrobienie takich okien, założenie ich i wykończenie musiało trwać kilka tygodni. A pamiętamy, że wszystko było wykonywane pracą ludzkich rąk.

Zwiedzając zabytkowe budynki, zawsze zwracam uwagę na okna jakie ten budynek posiada. To zachwycające, że pomimo braku odpowiednich narzędzi ludzie w dawnych czasach potrafili zbudować wspaniałe budynki, wraz z tak potężnymi oknami. Takie okna nie tylko były w kościołach, ale też w urzędach oraz u osób, które były bardzo zamężne. Na szczęście teraz mamy ochronę takich zabytkowych budynków i nie za bardzo możemy nic w nich zmieniać. To dobrze, gdyż dzięki temu poznajemy jak kiedyś wyglądała architektura.  

Zabytkowe okno w starym budynku w Rybniku
Przewiń na górę