Wykonanie testu na boreliozę

Powszechnie wiadomo, że borelioza zwana jest chorobą przenoszoną przez kleszcze. Infekcja występuje, gdy człowieka ugryzie kleszcz, który jest jej nosicielem. Należy jednak mieć świadomość, że nie każdy przypadek ukąszenia przez kleszcza jest równoznaczny z rozwojem tej choroby w organizmie człowieka.

Jak mieć pewność, że nie mamy boreliozy?

borelioza testW każdym przypadku ukąszenia zalecane są badania profilaktyczne, które zapobiegają możliwemu rozwojowi tej choroby. Jednakże, gdy czerwony rumień pojawia się w miejscu ukąszenia, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą i rozpocząć antybiotykoterapię. Konieczny jest wtedy na borelioza test do wykonania. Borelioza jest zakaźną chorobą wielu narządów, najczęściej atakującą skórę, stawy, serce i układ nerwowy człowieka. Jest to choroba, której nosicielami są tylko kleszcze. Infekcja występuje w momencie ukąszenia kleszcza. Jednak w wielu przypadkach człowiek nie jest świadomy bycia ugryzionym, a charakterystyczne objawy choroby pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Dlatego po każdej wizycie w lesie należy dokładnie zbadać swoje ciało i, jeśli znajdziemy kleszcza, usunąć go jak najszybciej, co może zapobiec rozwojowi choroby. Należy pamiętać, że ryzyko zachorowania na boreliozę jest większe, im dłużej kleszcz pozostaje w ciele ludzkim. Jednocześnie należy pamiętać, że nie wszystkie kleszcze przenoszą tę chorobę. Niemniej jednak zawsze należy się zbadać.

Pierwszym symptomem świadczącym o rozwoju choroby jest powstawanie charakterystycznego rumienia migrującego o średnicy około 5 cm, widocznego po okresie od jednego do trzech tygodni po ukąszeniu. Czerwonawa skóra jest gorąca, ale nie powoduje bólu. Z biegiem czasu rumień rośnie. Typowa zmiana ma formę pierścienia, często z przebarwieniami w środku. W niektórych przypadkach jednak nie ma przebarwień.

Wykonanie testu na boreliozę
Przewiń na górę