Usg – z czym to się je

Skrót usg oznacza badanie ultrasonograficzne. Jest to jedno z badań obrazowych obok innych, takich jak: badanie radiologiczne, rezonansu magnetycznego, czy tomografii komputerowej. Badania te wykorzystuje się na całym świecie na szeroką skalę. Które z nich są bardziej, a które mniej bezpieczne?

Usg – najbezpieczniejsze badanie obrazowe

usg chełmnoUsg jest najbardziej bezpiecznym badaniem, które można wykonywać w każdym wieku i jest bardzo powszechne. Usg Chełmno proponuje praktycznie dla wszystkich. Usg, jako badanie pozbawione całkowicie jakiegokolwiek szkodliwego dla ludzkiego organizmu promieniowania, wykonuje się rutynowo już od samego poczęcia człowieka – czyli usg w ciąży. U niemowląt wykonuje się usg przezciemiączkowe – czyli badanie ultrasonograficzne celem zbadania mózgowia maluszka, co w niektórych przypadkach jest konieczne, ale i całkowicie bezpieczne. Usg można przeprowadzić również – bardzo często – gdy poszukujemy przyczyn objawów na przykład w zakresie narządów jamy brzusznej czy miednicy mniejszej. Wykonuje się również badanie usg naczyń krwionośnych – czyli badanie dopplerowskie – tak zwane przepływy w naczyniach. Istnieje również usg stawów – kolanowego, barkowego. Poza badaniami usg bezpiecznie, poza pewnymi wyjątkami, gdy na przykład dany pacjent ma w swoim ciele wszczepiony metalowy element – również jest bezpiecznym badaniem, jedynie dłuższym i znacznie droższym i mniej dostępnym, ale za to już bardziej szczegółowym. Badanie radiologiczne – prześwietlenie – niesie już pewną dawkę promieniowania, za to tomografia komputerowa przynosi pacjentowi dużą dawkę promieniowania.

Dlatego też każde badanie powinno być wykonywane ze szczególnym wskazań. Jedynie usg – jako całkowicie bezpieczna metoda badania może być stosowana wielokrotnie nawet w ciągu jednego dnia i to już od pierwszych dni i tygodni istnienia człowieka – bez żadnej szkody dla jego organizmu.

Usg – z czym to się je
Przewiń na górę