Skuteczne uzdatnianie wody w domu

Kiedy trzeba, a kiedy warto uzdatniać wodę w domu? Jakie są sposoby na poprawę parametrów wody w naszej instalacji? Czy uzdatnianie wody jest kosztowne? Woda w naszych domowych instalacjach nie zawsze posiada pożądane parametry. Bardzo często borykamy się z wieloma problemami dotyczącymi złej jakości wody.

Jak działa domowa stacja uzdatniająca?

stacja uzdatniania wodyPoprawa jakości wody płynącej z kranu czasem jest koniecznością, a czasem naszym wyborem. Przede wszystkim trzeba rozróżnić dwie odmienne sytuacje. Jeśli czerpiemy wodę z własnego ujęcia (ze studni na działce), konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej filtracji oraz jej uzdatnianie. Jeżeli natomiast w wodę zaopatrują nas miejscowe wodociągi, nie ma konieczności dodatkowego jej uzdatniania, chyba, że parametry wody nam nie odpowiadają. Wtedy możemy zdecydować się na poprawę jej jakości. W obydwu przypadkach sprawdzi się stacja uzdatniania wody w domu. Takie urządzenie może łączyć ze sobą kilka różnych sposobów filtracji, w zależności od indywidualnych potrzeb. Najczęściej spotykanym problemem jest zbyt wysoka twardość wody. W takim wypadku stacja uzdatniania wody będzie posiadała złoże z żywicą jonowymienną, która będzie odpowiadała za zamianę jonów wapnia na jony sodu. Innym rodzajem działania stacji jest odmanganianie i odżelazianie wody wtedy, kiedy posiada ona zbyt wysoką ilość odpowiednio jonów manganu i żelaza. Są to dwa najczęściej spotykane sposoby działania stacji do uzdatniania. Prócz tego urządzenie można wzbogacić o filtrację z węglem aktywnym, lampę UV lub filtr odwróconej osmozy, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Urządzenie uzdatniające wodę składa się z głównej kolumny ciśnieniowej, gdzie znajduje się złoże filtracyjne, z głowicy sterującej jego pracą oraz z kolumny na roztwór regeneracyjny, konieczny do regularnego płukania złoża filtracyjnego. Stacja do sprawnej pracy wymaga źródła zasilania, odpływu kanalizacyjnego dla popłuczyn oraz stale dodatniej temperatury.

Skuteczne uzdatnianie wody w domu
Przewiń na górę