Sieciowe systemy domofonowe

 

Systemy kontroli dostępu oraz komunikacji odbywającej na terenach zamkniętych są bardzo często spotykanym rozwiązaniem. Dzięki takim wynalazkom, istnieje możliwość nadzoru wejść i wyjść na dany teren oraz sterowania przekaźnikami pod niego dołączonym. Standardem dzisiaj jest również wykorzystanie sieci Ethernet jako medium transmisyjnego dla komunikacji między urządzeniami.

Protokół internetowy rozwiązaniem najbardziej wygodnym dla użytkownika

domofon IPKorzystanie z domofonów zawsze kojarzyło się z koniecznością rozbudowy infrastruktury kablowej w danej lokalizacji. Oprócz dedykowanego zasilania dla tych urządzeń, wymagana jest wiązka kabli umożliwiająca podłączenie pod przekaźniki, którymi domofon może sterować. Mowa tutaj o bramie wjazdowej lub ryglu w drzwiach wejściowych. Bardzo wygodnym i co raz częściej stosowanym rozwiązaniem jest domofon IP, który do połączenia wymaga jedynie dociągnięcia przewodu UTP, czyli tak zwanej skrętki komputerowej. Za jej pomocą możemy wykorzystać PoE u klienta jako zasilanie urządzenia oraz protokół IP do przesyłania dźwięku, obrazu lub sygnałów sterowania. Zamiast czterech lub pięciu dedykowanych przewodów, wystarczy jeden. Prawdziwym jest fakt, że w obecnym budownictwie, kable internetowe są w standardzie dociągane do każdego pomieszczenia. Nie ma więc większego problemu, aby taki domofon znalazł się praktycznie wszędzie. Dodatkowym atutem jest możliwość dodatkowej konfiguracji oraz zbierania użytecznych informacji, które mogą później być wykorzystane w systemach kontroli dostępu.

Powszechność i dostępność technologii IP spowodowała, że korzystanie z domofonów stało się znacznie wygodniejsze, a ich implementacja w strukturę sieciową klienta nie wiąże się z często spotykanymi dodatkowymi robotami budowlanymi.

 

Sieciowe systemy domofonowe
Przewiń na górę