Rodzaje pasów napędowych

Chociaż w firmach produkcyjnych (i nie tylko w nich), znaleźć można przynajmniej kilka różnorodnych maszyn, większość z nich ma w swojej budowie przynajmniej kilkanaście takich samych elementów. Jednym z elementów popularnie stosowanych w budowie maszyn, ze względu na możliwości zastosowań, są oczywiście różnych rodzajów pasy napędowe.

Po co pasy napędowe?

płaskie pasy napędoweNa rynku dostępnych jest kilka rodzajów pasów napędowych. Są więc pasy klinowe, zębate, wieloworkowe, profilowe, są również płaskie pasy napędowe. Te ostatnie najczęściej znajdują swoje zastosowanie, a ich zadanie przede wszystkim sprowadza się do przeniesienia mocy w napędach otwartych i statycznych. Pasy tego typu wykorzystywane są w różnych maszynach, dedykowanych różnym branżom. Chociaż stosowane są w maszynach różnego typu, ich budowa jest zawsze bardzo do siebie zbliżona. Najczęściej bowiem spotyka się płaskie pasy napędowe, które tylko z jednej strony wyłożone są cierną okładziną. Zdecydowanie rzadziej używane są te, które wyłożone są okładziną z obu stron, ale i tego typu pasy są produkowane przez producentów, tak, by można było je możliwie jak najlepiej dopasować do potrzeb danej maszyny. Wszystko bowiem składa się ostatecznie na jej wydajność, a co za tym idzie, również na efektywność produkcji całej firmy. Płaskie pasy napędowe charakteryzują się niezwykle wysoką odpornością na tarcie, pobierając przy tym niewiele energii.

Obsługa pasów napędowych nie nastręcza zbyt wielu problemów, jednak ich właściwy dobór i odpowiednie założenie zdecydowanie powinniśmy zostawić fachowcom, którzy powinni także wykonywać cykliczne przeglądy naszych maszyn i utrzymywać je we właściwym stanie technicznym. Pasy zużywają się w trakcie korzystania, więc konieczne jest sprawdzanie ich stanu.

Rodzaje pasów napędowych
Przewiń na górę