Przynęty na okonie, sandacze oraz szczupaki, czyli woblery

Wiele sklepów wędkarskich ma też swoje strony internetowe, dzięki którym można składać zamówienia online. W sklepach tych dostępne są zarówno wędki, kołowrotki jak i inne akcesoria wędkarskie. Wśród nich warto wyróżnić woblery. Każdy wędkarz wie, czym są woblery.

Jak działają i gdzie kupić najlepsze woblery do wędkowania?

sklep wędkarski dostępny onlinePoczątkujący pewnie się nad tym zastanawiają. Jest to nic innego jak przynęta stosowana do połowu szczupaka, ale też okonia, sandacza czy bolenia. W ofercie sklepów wędkarskich można zazwyczaj znaleźć woblery pływające, czyli takie, które utrzymują się na powierzchni wody, ale również woblery, które schodzą na głębokość od 0,5 do 1,5 metra. Do zejścia pod wodę dochodzi w momencie zwijania żyłki. Jeśli chodzi o woblery tonące, są to przynęty, które po wykonaniu rzutu od razu schodzą pod wodę. W czasie ściągania żyłki, czyli jej zwijania, woblery tonące potrafią zejść na głębokość nawet 6 metrów! Sklepy wędkarskie specjalizują się w sprzedaż woblerów różnych marek. W ofercie można znaleźć zarówno woblery Jaxon Holo Select jak i Mistrall czy Axtract XTR, 4Play Herring, Savage Gear: Diving Party i wiele innych. Woblery to kwestia kilkunastu złotych. Każdy sklep wędkarski dostępny online ma w ofercie woblery bardzo tanie za kilka złotych, ale też takie za kilkadziesiąt. I cena wcale nie jest podyktowana wielkością przynęty. Nie o wielkość chodzi. Dobry wobler to taki, który rzeczywiście będzie widoczny dla ryby. Wobler ma zachęcić rybę do połknięcia. Przy woblerze umieszczone są haczyki, na które dodatkowo zawiesza się przynętę żywą. Wobler musi połyskiwać. Dzięki temu światło słoneczne odbija się od niego w wodzie, a ryba to zauważa.

Ryba podpływa do woblera, który połyskuje, by sprawdzić, co to takiego, po czym zauważa żywą przynętę np. dżdżownicę. Jest to bardzo skuteczna metoda połowu ryb. Obecnie na rynku można znaleźć całe mnóstwo różnych przynęt, które nadają się do połowu wielu gatunków ryb. Różne gatunki reagują na woblery inaczej, dlatego zawsze warto spytać, który wobler będzie najlepszy, jeśli chodzi o połów okonia, szczupaka czy innych ryb. Najlepiej kupić kilka woblerów różnej wielkości.

Przynęty na okonie, sandacze oraz szczupaki, czyli woblery
Przewiń na górę