Przemieszczanie towaru na rolkach transportowych

Przenośnik  jest urządzeniem bliskiego transportu, przeznaczonym do przemieszczania określonych ładunków, po określonym torze. Przenośnik wałkowy, zwany także rolkowym jest urządzeniem do przemieszczania ładunków stałych o zwartej budowie, w którym ruch ładunku odbywa się po obracających się wałkach ustawionych równolegle do siebie. Wykorzystywane są w procesach technologicznych oraz w transporcie wewnętrznym.

Rolkowy transport wewnątrzmagazynowy

podajnik rolkowyMateriałem transportowanym poprzez podajniki rolkowe są najczęściej opakowania zbiorcze takie jak kartony, paczki, pojemniki, skrzynie, palety lub pojedyncze elementy np. deski, akumulatory lub książki. Materiał transportowany powinien mieć w miarę płaskie dno, żeby uniknąć zaklinowania pomiędzy wałkami. Poprzez swoją konstrukcję podajnik rolkowy należy do grupy przenośników bezcięgnowych. Do głównych zalet przenośników rolkowych można zaliczyć niezawodną i prostą konstrukcję, z którą związany jest niski koszt inwestycji, możliwość przemieszczania ciężkich ładunków tam, gdzie stosowanie dźwigów było by zbyt kosztowne, oszczędność miejsca szczególnie w magazynach, oszczędność energii, czasu oraz polepszenie warunków pracy. Konstrukcje przenośników zazwyczaj wykonuje się z aluminium lub stali. Rolki do przenośników najczęściej produkuje się z tworzywa, stali, aluminium lub PCV. Podajniki rolkowe charakteryzuje solidna konstrukcja zaprojektowana przy zastosowaniu najlepszych materiałów, co zapewnia wysoką wytrzymałość na obciążenia i gwarantuje długoletnią trwałość.

Podsumowując, podajniki rolkowe umożliwiają szybki i bezpieczny załadunek i rozładunek pojazdów oraz usprawniają transport wewnętrzny w centrach logistycznych, przeładunkowych, a także w mniejszych firmach produkcyjnych i dystrybucyjnych. Mogą być również wykorzystywane do łączenia maszyn i urządzeń w linie technologiczne oraz jako zakończenia linii pakujących czy montażowych.

Przemieszczanie towaru na rolkach transportowych
Przewiń na górę