Procesy automatyzacji przemysłu

Zautomatyzowane procesy produkcji, to ważny element efektywności działania każdego nowoczesnego zakładu przemysłowego. Dlatego tak ważne jest umieszczanie w firmach pojedynczych stanowisk zrobotyzowanych, a także całych linii, które mogą być wykorzystywane do produkcji wielu części i elementów. Jakie stanowiska zrobotyzowane możemy zobaczyć w branży automotive czy zakładach produkujących elementy stalowe?

Stanowiska zrobotyzowane wpływające na efektywność produkcji

automatyzacja i robotyzacja produkcjiDo najważniejszych części zrobotyzowanych stanowisk zaliczymy przede wszystkim roboty i maszyny, przeznaczone do wykonywania zadań spawalniczych. Automatyzacja i robotyzacja produkcji jest zatem ściśle powiązana z efektywnością pracy robotów spawalniczych. Są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z powtarzalnymi ruchami, które nie mogły by być wykonywane w tak szybki i dokładny sposób przez spawaczy. Oprócz spawania mamy także do czynienia z klejeniem, zgniataniem i zgrzewaniem, które to zadania wykonują również podobnie skonstruowane roboty. Dzięki wykorzystywaniu zrobotyzowanych linii, możliwe jest także podniesienie jakości i powtarzalności produktów. Roboty są tak skonstruowane, że wykonują zadania z dokładnością do dziesiątych lub setnych części milimetra. Dzięki temu cała seria produktów jest wykonana praktycznie tak samo, a co za tym idzie marka zdobywa uznanie w kwestii jakości wykonania towaru.

Aby zamontować specjalne roboty na halach produkcyjnych, korzysta się z pomocy fachowców, którzy mogą zajmować się nie tylko samym montażem, ale także niezbędnymi pomiarami, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania linii zrobotyzowanych. Przed zamontowaniem robotów, dział symulacji przygotowuje specjalne wirtualne prezentacje, pomagające zaprojektować linię technologiczną.

Procesy automatyzacji przemysłu
Przewiń na górę