Po co czyścić wentylację?

Zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane systemy wentylacyjne wymagają odpowiedniej konserwacji oraz regularnego oczyszczania. Nie chcąc doprowadzić do stanu, gdy przepuszczane powietrze nie będzie się znacząco różniło od tego na zewnątrz lub będzie jeszcze bardziej zanieczyszczone, musimy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe wykonywanie czyszczenia wentylatorów.

Wymagane czyszczenie urządzeń wentylacyjnych

czyszczenie wentylacjiInstalacje wentylacyjne niejednokrotnie zajmują ogromną przestrzeń w budynkach przemysłowych czy w magazynach. I chociaż o inne podobne powierzchnie się dba i konserwuje je, to wentylacja często jest zapominana i bagatelizowana. Powoduje to problemy ze zdrowiem pracowników oraz nieprawidłowy przebieg wielu czynności. Aby temu zapobiec trzeba zapewnić regularne czyszczenie wentylacji. Konkretne procesy poprzedzone są często spojrzeniem wgłąb kanałów i profesjonalną oceną ich stanu. Dopiero wtedy można z pomocą odpowiednio dobranych metod przystąpić do oczyszczania. Podstawowymi metodami czyszczenia są czynności wykonywane na sucho oraz na mokro. Ich wybór zależy od urządzenia wentylacyjnego oraz od rodzaju zabrudzeń. Istnieje również wiele przydatnych elementów i narzędzi, które zaplanowane już podczas etapu projektowania pozwalają na sprawne czyszczenie instalacji podczas jej użytkowania. Dzięki ich wykorzystaniu będziemy mieć pewność, że nasz wentylator jest choć odrobinę mniej zabrudzony. Czyszczenie instalacji wentylacyjnych to proces równie istotny także z prawnego punktu widzenia, gdyż regulują go odpowiednie przepisy prawne i normy.

Cała wentylacja musi być utrzymywana w takim stanie, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie przez długi czas. Aby instalacja była zawsze czysta trzeba zapewnić jej konserwację, inspekcję wizyjną oraz regularne oczyszczanie z wszelkich nieczystości. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić, że przetwarzane powietrze jest świeże i czyste.

Po co czyścić wentylację?
Przewiń na górę