Pierwszy rower z trzema kolami dla dziecka

Nauka jazdy na rowerze dziecka powinna zacząć się mniej więcej w czwartym roku, ponieważ dziecko najszybciej chłonie wiedzę i nawyki w poruszaniu się. Jazda rowerem poprawia zdolności fizyczne dziecka, toteż świadomy rodzic powinien rozpocząć naukę. Lecz tuż przed jazdą na dwóch kołach, lepiej wybrać coś, co ma cztery lub trzy.

Nauka jazdy rowerem na trzech kołach

rowerek trójkołowyDziecko, które zaczyna jazdę na rowerze, musi mieć odpowiedni rower. Na początek najlepszy jest rowerek trójkołowy, ponieważ dziecko łapie nawyk poruszania nogami oraz kierowania. Aby zacząć jeździć trzeba znaleźć miejsce, które ma w miarę twardą powierzchnię. Trzy koła stawiają nieco więcej oporu niż dwa. Asfalt, beton lub kostka brukowa ułatwi początkową jazdę. Dodatkowo trzeba nauczyć dziecko hamować oraz zmieniać przerzutki. Dobrym pomysłem będzie zabieranie dziecka na wycieczki, ponieważ nauczy się jeździć na odrobinę większych dystansach. Pomimo tego, bardziej zalecałbym naukę, stosując metodę „małych kroków”. Na pierwszą jazdę powinno wystarczyć dwieście lub trzysta metrów. Rowerki trójkołowe często posiadają szynę, która pozwoli odkręcić dwa tylne koła, dodając w to miejsce jedno. Będzie to wygodniejsze dla rodzica, ponieważ dokupienie koła kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych. Tradycyjna metoda dalszej nauki jazdy, już na dwóch kołach polega na montażu rączki przytrzymującej dziecko. Można to robić, ale szybciej będzie, jeśli dziecko samodzielnie nauczy się jeździć na trawie.

Koordynacja ruchowa w wieku czterech lat musi być rozwijana, ponieważ od tego zależy sprawność fizyczna w życiu dorosłym. Sport, jakim jest jazda na rowerze, wyrabia dobre nawyki w psychice dziecka. Jest to pomysł na to, jak sprawić, aby nasza pociecha nie spędzała całych dni przed komputerem. Efekt warty poświęconego czasu.

Pierwszy rower z trzema kolami dla dziecka
Przewiń na górę