Patenty żeglarskie i przyszły czarter jachtów

czarter mazury

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z żeglarstwem, które miały już do czynienia z pierwszymi rejsami jako członkowie załogi, często myślą o zrobieniu patentu żeglarskiego. Taki dokument uprawnia bowiem do kierowania jachtami wg zasad dotyczących wód i rozmiarów danej jednostki.

Czarter jachtów – konieczny patent?

czarter mazury

Czarter jachtów jest możliwy bez posiadania patentu, ale w bardzo ograniczonym stopniu. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się patentom i przyjrzeć się polskiemu systemowi patentów żeglarskich. Wydawanie patentów jest opisane w odpowiednich ustawach i rozporządzeniach. Na Mazurach i w innych rejonach kraju funkcjonuje wiele szkół żeglarskich, w których można zdawać egzaminy i uzyskać uprawnienia oraz gdzie jest możliwy czarter. Obecnie wyróżniamy trzy patenty o różnym zakresie uprawnień i są to: żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski oraz kapitan jachtowy. Ten ostatni wymaga samodzielnego prowadzenia jachtu i określonych ściśle ilości godzin żeglugi jednostką o odpowiedniej długości kadłuba. Patenty ułatwiają czarterowanie wszystkich jachtów i wpływanie do portów, ale nie determinują możliwości ich prowadzenia. Szkolenia żeglarskie mogą ukończyć jedynie osoby pełnoletnie. Zazwyczaj odbywają się one w kilkuosobowych załogach pod bezpośrednim nadzorem kapitanów. Umiejętność bezpiecznego prowadzenia jachtu żaglowego po wodach śródlądowych potwierdza patent żeglarza jachtowego. Nauka teorii do zdobycia patentów jest równie ważna jak praktyka, a egzaminy są przeprowadzane przez szkoły prowadzące szkolenia.

Patent sternika jachtowego morskiego można uzyskać podczas szkolenia na jachcie w załodze, oraz otrzymaniu podręcznika i materiałów do nauki teorii. Ten patent uprawnia do samodzielnego prowadzenia jachtu na wodach morskich i bez ograniczeń na wodach śródlądowych.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zasadach czartery warto wejść tutaj – http://www.nfuncharter.pl

Patenty żeglarskie i przyszły czarter jachtów
Przewiń na górę