Optymalizowanie bezprzewodowej sieci internetowej

Jeśli posiadamy sieć w domu jednorodzinnym czy też mieszkaniu jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dookoła nas działa więcej punktów dostępowych sieci wifi, które należą do innych. Jeśli chcemy powiększyć wydajność naszej sieci warto byłoby przemyśleć nad zakresami częstotliwości na jakich funkcjonuje na punkt dostępowy.

Jak przyśpieszyć sieć wifi?

optymalizacja sieci wifiZanim zaczniemy optymalizowanie naszej sieci musimy zastanowić się nad tym który kanał będzie najlepszy dla naszej sieci. Ocenić dostępne kanały możemy za pomocą specjalnych darmowych narzędzi dostępnych w internecie. Obecnie jednym z najbardziej wygodnych narzędzi jest użycie specjalnego programy na smartfona. Po uruchomieniu programu ukaże nam się wykres wraz ze wszystkimi danymi dostępnych acess pointów naszej sieci. Zobaczymy również który z tych kanałów jest najmniej używany.Optymalizacja sieci wifi za pomocą takiego programu jest bardzo prosta i intuicyjna. Są na rynku routery, które posiadają funkcję analizowania otoczenia w dostępnej sieci oraz wybór najbardziej dogodnego kanału dostępowego. Zaleca się jednak sprawdzić rzeczywistą konfigurację ręcznie. Pomiar w jakim stopniu obciążona jest sieć możemy dokonać ze szczebla acess pointa. Jeśli nasz router obsługuje częstotliwości 5 GHz należałoby się zastanowić aby uruchomić się w tym nowym standardzie lub dwóch dostępnych wyżej wymienionego i starszego standardu 2.1 GHz. Zanim jednak to zrobimy trzeba upewnić się czy karty sieciowe w naszych urządzeniach obsługują wyższą częstotliwość wysyłania sygnału internetowego. Jeśli nie możemy jeszcze zastanowić się nad zakupem zewnętrznej karty sieciowej, która obsługuje nowe standardy. Częstotliwość 5 GHz jest poza zasięgiem wszelkich zakłóceń.

Reasumując optymalizacja wifi w biurze czy też w prywatnym mieszkaniu nie jest niczym trudnym. Trzeba tylko zapoznać się z podstawowymi działaniami wynikającymi z usprawnienia sieci. Wszystkie dostępne narzędzia samodzielnie szczytują z otoczenia wszystkie potrzebne dla nas dane i sugerują najbardziej dogodne rozwiązania. 

Optymalizowanie bezprzewodowej sieci internetowej
Przewiń na górę