Ogrzanie domu piecem kozą

piece kozy

Postawić na starą dobrą tradycję czy nowoczesność? Wybrać estetykę czy funkcjonalność? Przed dokonaniem wyboru pomiędzy klasycznym kominkiem, a wolnostojącym kominkiem warto rozważyć wszelkie za i przeciw stojącymi za jedną i drugą propozycją. Jedną z kategorii, które powinny być tutaj brane pod uwagę jest kwestia ogrzewania.

Piece kozy wytwarzają dużo ciepła

piece kozyJeśli mamy w domu kominek często liczymy na to, że będzie pełnił on również rolę grzewczą, nie tylko i wyłącznie estetyczną. Zresztą nasze oczekiwania są słuszne, ponieważ ciepło powstające w palenisku szybko dostaje się do powietrza ogrzewając dane pomieszczenia. Dzieje się to poprzez kratki umieszczone zwykle w górnej części okapu, zaś temperatura uciekającego tą drogą ciepła wynosi od 80 do 150 stopni Celsjusza. Minusem tej metody ogrzewania jest to, że wprawdzie pomieszczenie bardzo szybko się nagrzeje po rozpaleniu ognia, ale też równie szybko się wychłodzi po jego zgaszeniu. Dotyczy ona też głównie jednego pomieszczenia, chyba że zainstaluje się specjalny system rozprowadzający ciepło konwekcyjnie lub przy pomocy turbiny elektrycznej. Tymczasem jeśli chodzi o piece wolnostojące to najlepiej sprawdzają się one podczas ogrzewania dużych, otwartych przestrzeni. Dzieje się tak dlatego, że sprawdzone piece kozy wypromieniowują ciepło w pomieszczenie, gdzie góra i przód urządzenia jakim jest kominek wolnostojący grzeją przez promieniowanie, a tył i boki poprzez konwekcję. Dlatego też w ciasnym miejscu może być zbyt gorąco jeśli zainstalujemy tam kozy kominki.

Warto jednak zaznaczyć, że przeważający udział konwekcji w ogrzewaniu, z czym mamy do czynienia jeśli zainstalujemy piece kominkowe, pozwala na lepsze rozchodzenie się ciepła, swobodne krążenie powietrza, nawet do miejsc oddalonych od źródła ciepła.

Ogrzanie domu piecem kozą
Przewiń na górę