Nowoczesny rower górski

Rowery górskie są najpopularniejszym rodzajem roweru na całym świecie, prześcigając rowery drogowe w znacznym stopniu. Wiele osób myli jednak rower górski z prostym rowerem amatorskim, który mimo niemal identycznego wyglądu ma niewiele wspólnego z autentycznym rowerem terenowym.

Najlepsze rowery do jazdy offroadowej

rowery mtbPrzede wszystkim, górskie rowery zostały stworzone do jazdy po trudnym terenie, i na takim spisują się najlepiej. Mają one szerokie opony z bardzo mocno wyprofilowanymi bieżnikami, dzięki którym pokonywanie terenu jest łatwe i bardzo proste. Rowery mtb mają także amortyzatory, które rzadko można zobaczyć w prostych rowerach, na których zazwyczaj jeżdżą młodzi rowerzyści. Największą różnicą, jaka odróżnia normalne amatorskie rowery od profesjonalnych rowerów górskich jest rama. Większość górskich rowerów posiada standardową, trójkątną ramę, jaka stała się standardem w męskich rowerach. Kilka najbardziej nietypowych modeli ma natomiast ramy bardziej wyspecjalizowane i profilowane w odmienny sposób. Ramy górskich rowerów nie są jednak wykonane ze spawanej stali, a ze stopów aluminium, czy nawet włókna węglowego o najwyższej wytrzymałości. Takie ramy są lekkie, i niejednokrotnie sprawiają iż rower takową ramę posiadający jest dwukrotnie lżejszy niż identyczny rower ze stalową ramą. Lekka rama pozwala na wykonywanie dynamicznych manewrów podczas jazdy z łatwością i zmniejsza wysiłek, jaki wymagany jest do napędzania roweru w terenie.

Najlepsze górskie rowery mogą być używane zarówno offroadowo jak i na drogach, na każdej trasie spisując się tak samo dobrze. Są całkowicie kompatybilne z większością sprzętu do modyfikacji rowerów, a wszelkiego rodzaju zaawansowane części, hamulce czy tarcze pasują do nich idealnie.

Nowoczesny rower górski
Przewiń na górę