Nawozy do trawników na bazie azotu

Rzeźba terenu w Polsce to w większości tereny nizinne. Często jednak występują na niej delikatne pagórki i wzniesienia. Każdy, kto ma nierówny ogród wie, że czasami trudno jest zasiać trawę, tak, aby podczas pierwszego lepszego deszczu nie spłynęła w dół. Jest na to prosta rada, którą warto zastosować.

Nawozy azotowe do trawników

specjalne nawozy azotoweNasiona trawy często spłukiwane są przez deszcz, ponieważ nie zdążą się zakorzenić. Radą na to jest zadbanie o korzenie nasionek, tak, aby powstawały szybciej i były mocniejsze. W sklepach ogrodniczych możemy kupić specjalne nawozy azotowe, które przyśpieszą fazę zakorzeniania się roślin. Ich działanie polega na spulchnianiu gleby, aby była przyjazna dla roślin. Poprzez spulchnienie do gleby zostaje przyjmowany tlen z azotem. Korzenie zaczynają powstawać nawet o 30% szybciej, co zazwyczaj wystarcza, aby przystosować je do pierwszych deszczów. Zakorzeniona roślina wytrzyma napływającą wodę, a ponadto zadziała on jeszcze mocniej na rozwój rośliny. Wraz z wodą deszczową zostaną uwolnione związku azotu, który będzie wchłaniany przez trawę. Unikamy ryzyka przesuwania się nasion, szczególnie jeśli w pobliżu trawnika mamy na przykład kostkę brukową. Nawozy azotowe nadają się też do innych roślin, nawet jadalnych. Taki sam problem jest z roślinami, które kiełkują z nasion, czyli na przykład buraki, albo marchewka. Dbając o ich korzenie unikniesz strat, nawet jeśli padać będzie przez kilka dniu lub opady będą bardzo intensywne.

Odpowiednia stymulacja jest przydatna. Dzięki temu mamy więcej pewności, że po zasianiu nie będziemy musieli ponownie tego robić. Zyskamy w ten sposób rośliny, które będą cieszyć oko, a czasem kubki smakowe. Jednak jeśli chodzi o trawę, to myślę. Że nawozy na bazie azotu są koniecznością, zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej.

Nawozy do trawników na bazie azotu
Przewiń na górę