Mechanizmy transportowania towarów na produkcji

W procesie produkcji istnieje konieczność przemieszczania produktów po taśmie produkcyjnej, tak aby można było dokonywać na nim kolejnych procesów obróbczych. Służą temu rozmaite mechanizmy, które w pewny i wydajny sposób transportują produkt. To jaki rodzaj takiego mechanizmu zastosujemy zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od rodzaju danego produktu.

Pas transportujący do przemieszczania materiałów

pasy transportująceJednym z podstawowych mechanizmów do przemieszczania materiałów jest taśmociąg. Składa się on z ramy, bębna napędowego, rolek i taśmy transportującej. Zasada jego działania jest prosta. Taśma jest rozłożona na rolkach pomiędzy bębnem napędowym, a pomocniczym. Ruch bębna napędowego sprawia, że przesuwa się ona w sposób ciągły po rolkach. Jeśli w tym czasie umieścimy na górze jakiś produkt, to zostanie on przesunięty wraz z taśmą. Zazwyczaj w takich mechanizmach pasy transportujące są wykonane z gumy, łączonej wielopoziomowo, ale mogą być użyte do tego także inne, elastyczne materiały. Guma ma dobre właściwości antypoślizgowe, a także wysoką elastyczność, dlatego w takim taśmociągu możemy mieć pewność, że towar będzie na niej umieszczony bardzo solidnie. Wielkość takiego taśmociągu dobiera się oczywiście w zależności od maszyny, w jakiej ma pracować. Parametrami, którymi możemy operować są wymiary taśmy, jej grubość i wydajność całego taśmociągu. Na wydajność ma wpływ zarówno wielkość taśmy, jak i prędkość jej przesuwania.

W niektórych przypadkach można także regulować prędkość taśmociągu, aby płynnie zmieniać jego wydajność. Ma to miejsce, w przypadku, gdy potrzebujemy regulacji przepływu produktu, na przykład ze względu na problemy z wydajnością maszyny odbiorowej. Prędkością taką steruje się automatycznie lub poprzez operatora.

Mechanizmy transportowania towarów na produkcji
Przewiń na górę