Jak stosować olej z czarnuszki?

Czarnuszka siewna zwana potocznie czarnuszką jest rośliną jednoroczną, której właściwości lecznicze znane były już w starożytności, a olej z nich pozyskiwany nazywany był „złotem faraonów”. Olej tłoczony z ziaren tej rośliny to bardzo bogata mieszanka chemiczna, która ma szereg zastosowań zdrowotnych.

Bogactwo chemiczne „złota faraonów”

olej z czarnuszki jak stosowaćRoślina ta poprzez swoje wartości lecznicze nazywana jest „lekiem na wszystko” toteż stosowany jest na układy wewnętrzne jak i na skórę. Odpowiedzmy teraz na pytanie:olej z czarnuszki jak stosować?! Podawanie doustne oleju z czarnuszki ma zastosowanie w przypadku podnoszenia odporności o dzieci, u chorych na astmę likwidując tzw.świszczący oddech. Doustnie stosuje się olej z czarnuszki także w leczeniu stanów depresyjnych oraz wspomagając leczenie farmakologiczne chorób układu rozrodczego. Wykorzystuje się do użytku w walce z chorobami pasożytniczymi, głownie z tasiemczycą u dzieci. Przyjmowanie doustne oleju łagodzi objawy chemio i radioterapii. Przyjmując regularnie olej z czarnuszki możemy zwalczyć niektóre rodzaje komórek rakowych. Warto wspomnieć, że olej z czarnuszki wspomaga również laktację. Zewnętrznie olej z tej rośliny stosuje się przy leczeniu stanów zapalnych skóry. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Wsmarowując olej w chore miejsca leczymy łuszczycę oraz łagodzimy objawy trądziku. Takie zastosowanie na skórę odżywia ją i nawilża. Podobnie działa na paznokcie. Trzeba nadmienić,że stosowanie oleju wewnętrznie również pozytywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Aby kuracja olejem z czarnuszki przyniosła efekty należy być konsekwentnym i przyjmować określone dawki codziennie. Dzieci do 12 miesiąca życia-1/4 łyżeczki, dzieci do 4 roku życia, 1/2 łyżeczki i dorośli po jednej łyżeczce.

Przy zakupie oleju z czarnuszki przy całej gamie dostępnych należy wziąć pod uwagę by był to olej maksymalnie świeży przechowywany w lodówce i w ciemnej butelce, by był tłoczony na zimno i niefiltrowany oraz nierafinowany. Ważnym jest aby pamiętać, że olej z czarnuszki mimo, że posiada szereg właściwości to nie wolno opierać leczenia tylko na jego stosowaniu. Każdą dolegliwość należy konsultować z lekarzem.

Jak stosować olej z czarnuszki?
Przewiń na górę