Jak działa i co to jest wentylacja mechaniczna?

Budując dom każdy z nas chciałby zagwarantować sobie jak najwyższy komfort, dlatego izolujemy budynek i montujemy szczelne drzwi i okna. Wszystko po to, aby w przyszłości zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Wiele osób montuje również wentylację z odzyskiem ciepła.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – co to jest i jak działa?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaDo tej pory w większości domów stosowało się wentylację grawitacyjną, która polegała na wymianie powietrza wykorzystując różnicę ciśnień między przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery. Dzięki temu zanieczyszczone powietrze zostawało wessane przez kratkę wentylacyjną a do pomieszczeń napływało czyste powietrze z zewnątrz. Wiązało się to jednak z dosyć dużymi kosztami związanymi z ogrzewaniem, ponieważ kratki wentylacyjne to nic innego jak dziury wykute w ścianach. Natomiast w przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie mamy dziur w ścianach, przez które mogłoby wlatywać zimne powietrze. Należy jednak pamiętać, że na rekuperację lepiej jest się zdecydować już na etapie projektu bo dzięki temu architekt będzie mógł tak rozplanować pomieszczenia, aby ukryć kanały wentylacyjne, którymi porusza się powietrze a także znajdzie odpowiednie miejsce dla rekuperatora, czyli serca całego systemu wentylacji. Oprócz tych dwóch elementów skład rekuperacji wchodzą także anemostaty, skrzynki rozdzielcze oraz wyrzutnia i czerpnia. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy gdyż brudne i zanieczyszczone powietrze, które usuwane jest z naszych pomieszczeń oddaje swoje ciepło powietrzu nawiewanemu, ale nie miesza się z nim. Dzięki temu oszczędzamy na rachunkach oraz mamy dostęp do czystego powietrza przez całą dobę.

Wentylacja mechaniczna wykorzystywana jest we współczesnym budownictwie energooszczędnym i  świetnie się sprawdza. Każdy kto zdecydował się na montaż rekuperacji w swoim budynku jest zadowolony i gdyby miał jeszcze raz wybierać postąpiłby tak samo.

Jak działa i co to jest wentylacja mechaniczna?
Przewiń na górę