Inwestycja w plastikowe zbiorniki na nieczystości

Na wielu obszarach w Polsce nadal nie ma dostępu do kanalizacji, w związku z czym nieczystości muszą być odprowadzane na własną rękę. Oczywiście zabronione jest odprowadzanie nieczystości na pola, łąki, do rowów melioracyjnych czy rzek, jeśli nie zostały uprzednio oczyszczone (w przydomowej oczyszczalni ścieków).

Zabezpieczanie szamba wykonanego z plastiku

szamba szczelne plastikoweNie da się jednak ukryć, że nie każdego stać na taką przydomową oczyszczalnię i zdecydowana większość decyduje się na zainwestowanie w szambo, czyli zbiornik na nieczystości, który musi być regularnie opróżniany. Jeśli chodzi o zbiorniki, to do wyboru są dwa: betonowe oraz plastikowe. Tańszym rozwiązaniem są zbiorniki betonowe, ale nie wszędzie można je zamontować. Do tego potrzebny jest podjazd dla ciężarówki i dźwigu, a niektóre posesje są naprawdę niewielkie. Dlatego niektórzy muszą wybierać szamba szczelne plastikowe, które również doskonale spełniają swoje funkcje. Można zainwestować w jeden lub kilka zbiorników w zależności od zapotrzebowania. Kiedy zbiornik zostaje wypełniony, konieczne skorzystanie z usług firm zajmujących się wywozem nieczystości. Wtedy nieczystości są wypompowywane, a koszt takiej usługi wcale nie jest wysoki – w zależności od pojemności szamba wynosi zwykle około 80 zł za zbiornik. Przed montażem szamba plastikowego warto zbadać, jaki jest poziom wód gruntowych w danym miejscu. Zajmują się tym firmy geotechniczne. Chodzi o to, by nie doszło do wyrzucenia zbiornika na powierzchnię, gdyby poziom wód gruntowych się podniósł.

Najlepiej mierzyć poziom wód gruntowych po zimie, kiedy jest on najwyższy. Aby na szambie plastikowym zrobić podjazd dla samochodu czy miejsce parkingowe, często potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie. Zbiorniki plastikowe są szczelne, dzięki czemu nie ma mowy o zanieczyszczaniu środowiska.

Inwestycja w plastikowe zbiorniki na nieczystości
Przewiń na górę