Elementy do systemów hydraulicznych

 

Od wieków wykorzystujemy hydraulikę do ułatwiania sobie życia. Jest to niezwykła dziedzina techniki wykorzystująca prawa fizyki w praktyce. Nie jest to bowiem nic innego niż wykorzystanie nieściśliwej cieczy do napędzania powszechnie stosowanych urządzeń, z którymi spotykamy się lub które widzimy na co dzień. Warto jednak wiedzieć, z czym ma się do czynienia, gdyż jest to niezwykle interesujące. 

Hydraulika dla przemysłu i rolnictwa

wysokociśnieniowe przewody hydrauliczneSą różne dziedziny, w których korzystamy z hydrauliki. Najprostszą są podnośniki o różnej powierzchni tłoków pozwalające na wykorzystanie małej siły do unoszenia ciężkich przedmiotów. Jest to rozwiązanie powszechne w warsztatach samochodowych do windowania pojazdów na wysokość ułatwiającą zaglądanie do podwozia. Ogromna ilość maszyn wykorzystujących hydraulikę znajduje się w rolnictwie i przemyśle składowniczka. Mowa tu o wszelkiego rodzaju podnośnikach widłowych, w których do tłoków pompowany jest płyn pod ciśnieniem. Pośrednikiem pomiędzy tłokiem a pompą są wysokociśnieniowe przewody hydrauliczne, które do prawidłowego pełnienia swojej funkcji wymagają wytrzymałości na ogromne naprężenia, którym ulegają. Zastosowanie trwałych materiałów syntetycznych pozwala uzyskać odpowiedni efekt wytrzymałościowy i długowieczność nawet przy tak niesprzyjających warunkach, na jakie są narażane. Aby to sobie zilustrować, wystarczy wyobrazić sobie, że urządzenia opierające się na tych cienkich przedmiotach są w stanie unieść wielotonowe ładunki. Właśnie dlatego niezmiernie ważne jest, by oprzeć się na dobrej jakości elementach.

Już w starożytności poznawaliśmy podstawy działania fizyki płynów. Wtedy tez powstawały pierwsze wynalazki na nich opierające się. Tak naprawdę one nie zanikają, lecz ewoluują wraz z kolejnymi odkryciami. Tak naprawdę więc korzystamy z tego, co odkrył przed nami Archimedes.

Elementy do systemów hydraulicznych
Przewiń na górę