Czym jest plafon?

Różnica pomiędzy dawnym plafonem, a współczesnym, jest dość diametralna. Wynika to oczywiście z ciągłego postępu technologicznego i udoskonalania naszego życia. Warto jednak zapoznać się z tym terminem, by umieć odróżniać dawne plafony, oraz te nam współczesne.

Dawny i współczesny wygląd plafonów

plafonyDawniej plafonem najczęściej podniebną część sklepienia, miejsca, które znajdowało się na samym środku sufitu, lub jednej z części, jeżeli był on w jakiś sposób podzielony. Tak plafon był zawsze bardzo bogato zdobiony. Czasem znajdowały się na nim sztukateria, lecz najczęściej było to malowidło. Gdy tylko spojrzymy na środek sufitu w jakimś zabytkowym budynku, od razu będziemy wiedzieli, które miejsce określić mianem plafonu. Obecnie plafony wyglądają nieco inaczej. Są to jakby przypominające nam kształtem tort „żyrandole”. Dla laika właśnie takie określenie będzie najwłaściwsze i zapewne wielu z nas, kiedyś już określiło plafon mianem żyrandolu. Obecnie taki plafon również wiesza się w centralnej części naszego pomieszczenia. Jego kształt i rozmiar jednak nie muszą być w kształcie wcześniej wspomnianego tortu. Taki plafon jest najczęstszy, ale wciąż powstają nowe kształty. Czasem są one w kształcie kwadratu, prostokątu, a nawet i łączy się te figury w jedno. Obecnie plafony są bardzo popularne na naszym rynku. Często można spotkać je w restauracjach, gdzie dostarczają nam delikatnego i intymnego klimatu. Jednak nierzadko również montujemy je we własnych domach. Szczególnie pasują one do modernistycznych i bardzo nowoczesnych wnętrz.

Każda dziedzina naszego życia poszła do przodu. Technologia, medycyna, a nawet i plafony. Jest to przykład na to, że wszystko wokół nas się rozwija. Nawet najmniejszy przedmiot wygląda inaczej, niż chociażby sto lat temu.

Czym jest plafon?
Przewiń na górę