Czy rekuperatory są energooszczędne?

Od pewnego czasu coraz większa liczba zarządców oraz właścicieli różnych budynków stara się zmniejszyć koszty ogrzewania. Jest to bardzo trudne, przede wszytskim ze względu na rosnące ceny gazu, prądu, czy też węgla. Dlatego też tak ważne jest, by korzystać z alternatywnych sposobów ogrzewania.

Jak działa nowoczesny rekuperator?

rekuperacjaW obecnym czasach większości z nas zależy na tym, aby w możliwie jak największym stopniu zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. Jest to możliwe tylko w takim wypadku, gdy porzucimy standardowe ksozry ogrzewania czy klimatyzacji budynku, z użyciem węgla czy prądu. Zamiast nich warto korzystać z bardziej energooszczędnych sposobów takich jak rekuperacja. Jest to nic innego jak wspomaganie naturalnej wymiany powietrza, x wykorzystaniem istniejących kanałów wentylacyjnych. Jest to możliwe dzięki specjalnemu urządzeniu, które nazywane jest rekuperatorem. Urządzenie to uzdatnia powietrze zanim wpadnie ono do wnętrza budynku. Oznacza to, że w zależności temperatury na zewnątrz, powietrze jest nieco ogrzewane lub schładzane a dodatkowo pozbawiane jest nadmiaru wilgoci. Dzięki temu można utrzymać przyjemną temperaturę wewnatrzn pomieszczenia bez konieczności wietrzenia, gdzy powietrze jest na bieżąco wymieniane przez kanały wentylacyjne. Tym samym, nie ma tak dużych strat ciepła jak w przypadku wietrzenia, co w efekcie pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania danego budynku. Właśnie dlatego rekupracja jest coraz popularniejsza.

Większość osób poszukuje skutecznego sposobu na zmniejszenie opłat za ogrzewanie. W tym celu najważniejsze jest zmniejszenie strat ciepła. Zamiast ciągłego wietrzenia, warto zadbać więc o wymianę powietrza przez kanały wentylacyjne w danym budynku, najlepiej wspomaganą mechanicznie.

Czy rekuperatory są energooszczędne?
Przewiń do góry