Czy paszowozy i paszociągi to dobre rozwiązanie dla gospodarstwa?

Paszowozy i paszociągi to dość popularne rozwiązania stosowane w gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt gospodarskich. Warto jednak wiedzieć czym rozwiązania te się charakteryzują czym się od siebie różnią i co najważniejsze czy rzeczywiście się sprawdzają i są one potrzebne w gospodarstwie. 

Paszowozy i paszociągi – co warto wiedzieć

paszowozy dla gospodarstwZasadniczo zarówno paszociągi jak i paszowozy to rozwiązania, których celem jest usprawnienie procesu karmienia trzody hodowlanej. Jest to dość szerokie określenie ich zastosowania, ponieważ zasada ich działania, a także rezultaty jakie się uzyskuje przez ich zastosowanie dość mocno różnią się od siebie. Paszowozy dla gospodarstw to rozwiązanie sprawdzające się głównie w przypadku małych i średnich gospodarstwa. Zasada działania tego rozwiązania jest dość prosta paszowóz montuje się do ciągnika, wypełnia się go paszą i tym sposobem, rozwozi się karmę pomiędzy stanowiskami w których znajdują się zwierzęta. Zaletą tego rozwiązania jest to, że przyspiesza on rozkładnie paszy dla zwierząt jak i zmniejsza ilość pracy jaka musi przy tym wykonać człowiek oraz to, że jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, przynajmniej w porównaniu z paszociągiem. Paszociąg to znowuż system, który umożliwia pełne zautomatyzowanie procesu karmienia zwierząt hodowlanych co jest bardzo wygodnym i wydajnym rozwiązaniem. System ten pozwala na automatyczne dostarczanie paszy do stanowisk karmienia, dzięki czemu karmienie odbywa się, zawsze o tych samych porach. Minusem tego systemu jest to, że nie w każdym gospodarstwie możliwe jest jego wybudowanie jak i to ze jest do kosztowna inwestycja. 

Tak paszociągi jak i paszowozy to rozwiązania, które niewątpliwie pozytywnie wpływają na sposób działania gospodarstwa zajmującego się hodowla zwierząt gospodarskich. Przy wyborze należy się jednak zastanowić, które rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze.

Czy paszowozy i paszociągi to dobre rozwiązanie dla gospodarstwa?
Przewiń na górę