Aparat ochrony dróg oddechowych

W dzisiejszych czasach sprzęt ochrony dróg oddechowych jest niezbędny w każdej jednostce ratowniczo- gaśniczej, która zajmuje się gaszeniem pożarów. Taki sprzęt jest niezwykle praktyczny oraz niezbędny do bezpiecznego ratowania życia poszkodowanym lub do ułatwienia działań gaśniczych. Praca w aparatach powietrznych nie należy do łatwych i trzeba wiedzieć jak sprawnie się nimi posługiwać. 

Jakie jest zastosowanie aparatów powietrznych?

Aparat powietrznyAparaty powietrzne w połączeniu ze specjalną maską przeznaczone są do izolacji dróg oddechowych podczas pracy, ratowania bądź ewakuacji osób z płonącego budynku lub z atmosfery, która zanieczyszczona jest substancjami toksycznymi i nie nadaje się do samodzielnego oddychania. Aparat powietrzny prawie w każdym przypadku zagrożenia i działań gaśniczych powinien być stosowany wraz z gazoszczelną odzieżą ochronną i rękawicami ochronnymi dla precyzyjniejszej ochrony przed jakimikolwiek zatruciami przez użytkownika. Maska jest wyposażona w tak zwany układ nadciśnieniowy, który jest najlepszym zabezpieczeniem przed wdychaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Najważniejszą zaletą tego układu jest panujące pod maską lekkie ciśnienie, które podczas przesunięcia się lub nieszczelnego założenia maski zapewnia niedostanie się do dróg oddechowych szkodliwego powietrza. Sprawia to, że pomimo niefortunnego przesunięcia się maski podczas wykonywanych ruchów w pracy dalej będziemy bezpieczni bez ryzyka zatrucia się szkodliwą substancją. 

Aby móc stosować specjalne aparaty powietrze powinnyśmy przejść odpowiednie szkolenie, które przygotuje nas do pracy z ich pomocą. Dzieli się ono na dwie części, które obejmują zakres materiału dotyczących sprzętu ochrony dróg oddechowych. Każdy strażak po takim szkoleniu posiada nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także wie jak stosować aparaty powietrze w praktyce. 

Aparat ochrony dróg oddechowych
Przewiń na górę