Angiologia czyli nauka o naczyniach

Medycyna to nauka, w której powstało już mnóstwo specjalistycznych dziedzin. Nie tak dawno temu pojawili się również pierwsi specjaliści z zakresu angiologii. Ta nazwa może nam nic nie mówić, ale chodzi tutaj o specjalistów z zakresu naczyń krwionośnych. Naczynia te należą do układu krążenia i pełnią ważną rolę – dzięki nim najważniejsze płyny ustrojowe mogą docierać w różne miejsca.

Z wizytą u angiologa

angiolog krakówKrew i limfa przemieszczają się po całym organizmie, dotleniając go i odżywiając. Ogólnie naczynia krwionośne można podzielić na naczynia żylne i tętnicze. Krew zawsze do serca wpływa żyłami, a wypływa tętnicami. Największą tętnicą w ludzkim organizmie jest aorta. Jeśli chodzi o żyły, to na szczególną uwagę zasługują żyła główna dolna i żyła główna górna. Posiadamy również naczynia włosowate lub inaczej włośniczkowe, czyli najmniejsze naczynka w ludzkim organizmie. Oprócz tego mamy też naczynia limfatyczne, którymi przepływa limfa (inaczej chłonka). Budową, funkcjonowaniem i leczeniem naczyń zajmuje się właśnie angiolog kraków, który ma do dyspozycji wiele nowoczesnych technologii, dzięki którym jest w stanie zbadać konkretne naczynia. Najczęściej do badania naczyń krwionośnych wykorzystuje się aparat USG z dopplerem. Doppler w tym przypadku jest bardzo ważny, bo to dzięki niemu można sprawdzić przepływ krwi. Lekarz wykonujący takie badanie może sprawdzić, czy naczynia krwionośne są czyste lub czy mają zmiany miażdżycowe, które mogą doprowadzić do ich zatkania.

Jeśli istnieje podejrzenie miażdżycy u pacjenta, dobrze jest w takiej sytuacji udać się do kardiologa lub angiologa. Najlepiej oczywiście odwiedzić obu tych specjalistów. Angiolog sprawdzi stan naczyń krwionośnych i w razie jakichkolwiek schorzeń, zaordynuje odpowiednie leki oraz suplementy diety.

Angiologia czyli nauka o naczyniach
Przewiń na górę